Utbyte av personuppgifter
När vi hanterar ärenden som rör medlemskap och rätten till ersättning delar vi dina uppgifter med andra organisationer som vi samarbetar med. Vi får både in och lämnar ifrån oss uppgifter.
De personuppgifter som kommer in till oss är i de flesta fall uppgifter vi får från dig när du ansöker om att bli medlem eller när du söker ersättning från oss. Uppgifter du skickar in till oss betraktar vi som inkomna handlingar, vilket betyder att de omfattas av de bestämmelser som gäller för hantering av allmän handling hos myndighet.
Vi lämnar inte ut dina uppgifter till andra aktörer i kommersiellt syfte, men vi är skyldiga att lämna ut uppgifter enligt offentlighetsprincipen. Den principen gäller dock inte om uppgifterna är sekretessbelagda och vi sekretessprövar varje sådan uppgift innan vi lämnar ut den.
Vi får uppgifter ifrån följande avsändare:
När du avslutar ditt medlemskap i en annan a-kassa för att bli medlem hos oss, hämtar vi vissa uppgifter om ditt medlemskap i din tidigare a-kassa. Om du söker ersättning från oss tar vi även emot ett antal uppgifter om hur villkoren för ersättning har sett ut när du var medlem i den tidigare a-kassan.
Vi hämtar följande uppgifter:
- namn och person- eller samordningsnummer
- vilket datum du senast blev medlem i a-kassan och från vilket datum du har ett i a-kassan
- vilket datum ditt medlemskap i a-kassan avslutats samt anledningen till att medlemskapet avslutades
- vilken period det senast fastställda arbetsvillkoret avser
- vilket ersättning du beviljats i form av respektive inkomstrelaterad ersättning samt senast fastställd per dag, ersättning per dag och
- påbörjat karensvillkor, antalet fullgjorda karensdagar och uppgift om den första och den senaste karensveckan
- antal i den senast påbörjade ersättningsperioden och senaste veckan du fått ersättning för
- antal förbrukade deltidsveckor
- beslut om godkänd samt uppgift om bisysslan avser anställning eller
- beslut om rätt till ersättning på grund av företagares arbetslöshet
- beslut om rätt till ersättning samtidigt som du studerar och uppgift om antalet dagar eller veckor som förbrukats samtidigt med studier i senast påbörjade
- beslut om och från rätt till ersättning och beslut om av rätt till ersättning
- senast fattat beslut med anledning av eller pensionsbelopp per månad
- beslut om deltagande i och tidpunkt då deltagandet påbörjades
Se 48 e § ALF och 25 a § FALF.
Vanligtvis ber vi om att få uppgifterna direkt från dig. Ibland behöver vi kontakta exempelvis din arbetsgivare eller utbildningsanordnare för att få in uppgifter. Det gör vi till exempel om ett saknar information, är missvisande eller om det finns frågetecken kring informationen i ett . Du får alltid information från oss om att vi hämtar uppgifter från någon annan än dig.
Se 47 § ALF samt 6 och 25 §§ förvaltningslag (2017:900)
När du får ersättning från oss skickar Arbetsförmedlingen uppgifter till oss som visar om du är inskriven som arbetssökande hos dem, om du deltar i något av deras program eller om du har avbrutit ett sådant program. De uppgifterna består av person- eller samordningsnummer, från och med vilken dag du är inskriven eller avanmäld,vilket du anvisats till, omfattningen och tidsperioden för programmet om du avbrutit programmet.
Se 48 a § ALF och 20 § FALF.
När du söker och får ersättning från oss får vi uppgifter från om ersättning eller annat stöd som de betalat ut till dig samt för vilka perioder det gäler. Vi får följande uppgifter:
- namn och person- eller samordningsnummer
- att en anmälan eller en ansökan om förmån, ersättning eller annat stöd har lämnats in
- vilken förmån, ersättning eller annat stöd som har beviljats
- under vilken tidsperiod och i vilken omfattning en förmån, ersättning eller annat stöd utges eller har utgetts
- antal dagar med förmån, ersättning eller annat stöd
- tidsperiod, antal dagar och med vilket eller vilka belopp som betalats ut
- vilket belopp som har betalats ut
- om ett beslut ändrats
- uppgift om dina barns födelsedatum för att kunna besluta om eventuell förlängning av ersättningsperioden
Se 48 c § ALF och 22 § FALF.
När du får ersättning från oss hämtar vi in uppgifter om din inkomst från Skatteverket. Dt gör vi för att kunna beräkna och kontrollera den ersättning du får från oss. De uppgifter vi hämtar är:
- uppgift från arbetsgivardeklaration eller förenklad arbetsgivardeklaration
- identifikationsuppgifter för den som lämnar kontrolluppgift och uppgift om den redovisningsperiod som deklarationen avser
Se 8 d § förordning (2001:588) om behandling av uppgifter i Skatteverkets beskattningsverksamhet.
När du får ersättning från oss får vi uppgifter från Pensionsmyndigheten om rör din eller annan förmån från dem. Vi får följande uppgifter:
- namn och person- eller samordningsnummer
- att du lämnat in ansökan om eller annan förmån
- vilken eller förmån som beviljats
- under vilken tidsperiod och i vilken omfattning eller annan förmån betalas eller har betalats ut
- omfattningen av inkomstgrundad ålderspension
- vilket belopp som betalats ut
- om beslut ändrats
- om uttag av har återkallats
Se 48 c § ALF och 22 a § FALF.
När du får ersättning från oss får vi uppgifter från CSN om du har sökt eller beviljats studiestöd från dem. Vi får följande uppgifter:
- namn och person- eller samordningsnummer
- att en ansökan om studiestöd har lämnats in
- för vilken tidsperiod studiestöd har sökts och beviljats
- vilket studiestöd som har beviljats
- omfattningen av studiestödet
- vilket studiestöd som har betalats ut
- för vilken tidsperiod studiestöd har betalats ut
- om nämnden ändrat eller återtagit ett beslut om studiestöd.
Se 48 c § ALF och 23 § FALF.
När du får ersättning från oss får vi uppgifter från Kronofogdemyndigheten om eventuella betalningsförelägganden, utmätningar eller skuldsaneringar. Vi använder även dessa uppgifter för att kunna hantera våra fordringar enligt god inkassosed. Uppgifter som vi får:
- , skuldbelopp, dag när skulden fastställdes och när den förföll till betalning, influtna medel och den tidpunkt vid vilken skulden preskriberas
- utmätning och annan verkställighet enligt utsökningsbalken
- skuldsanering och F-skuldsanering
- redovisning av verkställighetsuppdraget
Se 12 § förordning (2001:590) om behandling av uppgifter i Kronofogdemyndighetens verksamhet.
IAF (Inspektionen för ) fattar beslut om du får söka arbete i en annan EU- stat samtidigt som du har ersättning från oss. Beslutet överförs till oss och om du söker ersättning från ett annat EU-land får vi uppgift om din anmälan på arbetsförmedlingsmyndigheten i det aktuella EU-landet.
Vi hämtar uppgifter om försäkrings- och arbetsperioder i annat EU- eller EES-land om du behöver tillgodoräkna dig perioder när du söker ersättning hos oss.
Vi kan hämta uppgifter om pågående utbetalningar av socialförsäkringsförmåner i andra EU- eller EES-länder och begära avräkning för skulder mot ersättning som har betalats i annat EU- eller EES-land.
Enligt Europaparlamentets och rådets förordning (EG) nr 987/2009 om tillämpning av förordning (EG) nr 883/2004 om samordning av de sociala trygghetssystemen är medlemsländer skyldiga att utbyta informationen med varandra elektroniskt.
Enligt lag (2008:206) är följande myndigheter skyldiga att meddela oss om de tror att en ekonomisk förmån har beslutats eller betalats ut felaktigt eller med ett för högt belopp:
- Migrationsverket
- Pensionsmyndigheten
- Skatteverket
- Kronofogdemyndigheten
- CSN
- Arbetsförmedlingen
För att våra uppgifter ska vara uppdaterade och aktuella, hämtar vi dina folkbokföringsuppgifter från Statens personadressregister, SPAR.
Vi skickar uppgifter till följande mottagare:
Söker du medlemskap i en annan a-kassa för vi över uppgifterna om ditt medlemskap till den. Söker du ersättning från din nya a-kassa för vi även över ett antal uppgifter om hur villkoren för ersättning har sett ut när du var medlem hos oss. Vi lämnar följande uppgifter:
- namn och person- eller samordningsnummer
- vilket datum du senast blev medlem i a-kassan och från vilket datum du har ett i a-kassan
- vilket datum ditt medlemskap i a-kassan avslutats och anledningen till att det avslutades
- vilken period det senast fastställda arbetsvillkoret avser
- beviljad ersättning i form av respektive inkomstrelaterad ersättning samt senast fastställd per dag, ersättning per dag och
- påbörjat karensvillkor, antal fullgjorda karensdagar och uppgift om den första och den senaste karensveckan
- antal i den senast påbörjade ersättningsperioden och senast ersatt vecka
- antal förbrukade deltidsveckor
- beslut om godkänd samt uppgift om bisysslan avser anställning eller
- beslut om rätt till ersättning på grund av företagares arbetslöshet
- beslut om att ersättning får lämnas samtidigt med vissa studier och uppgift om antal dagar eller veckor som förbrukats samtidigt med studier i senast påbörjade
- beslut om och från rätt till ersättning och beslut om av rätt till ersättning
- senast fattat beslut med anledning av eller pensionsbelopp per månad
- beslut om deltagande i och tidpunkt då deltagandet påbörjades
Se 48 e § lag (1997:238) om arbetslöshetsförsäkring, ALF, 25 a § förordning (1997:835) om arbetslöshetsförsäkring, FALF och 34 § lag (1997:239) om arbetslöshetskassor, LAK.
När du får ersättning från oss skickar vi följande uppgifter till Arbetsförmedlingen:
- namn och person- eller samordningsnummer
- antal förbrukade ersättningsdagar och antalet förbrukade veckor du har arbetat eller fyllt i deltidsarbete på dina tidrapporter
- om du uppfyller ett eller inte, och i så fall från och med vilket datum
- om du har varnats eller stängts av från rätt till ersättning
- beslut som vi fattat med anledning av ett
- beslut om godkänd
- beslut om att du i vissa fall har rätt till ersättning samtidigt som du studerar
Se 48 b § ALF och 21 § FALF.
När du får ersättning från oss skickar vi följande uppgifter till :
- namn och person- eller samordningsnummer
- om du inte uppfyller villkoren för arbetslöshetsersättning
- vilken dag ersättningsperioden börjar
- om du uppgett att du haft semester eller varit förhindrad att arbeta en viss dag
- om du uppgett att du varit sjuk eller föräldraledig en viss dag samt omfattningen av sjukfrånvaron eller ledigheten
- om du lämnat in en ansökan om ersättning för en viss dag
- senaste kalendervecka som ersättning betalats ut för
- din uppgivna genomsnittliga arbetstid
- uppgiven samt från och med vilken dag det gäller
- beräknad ersättning per dag som lämnas eller skulle ha lämnats samt om ersättningen per dag beräknats som inkomstrelaterad ersättning eller inte
tidsperiod, antal dagar och med vilket eller vilka belopp som du fått ersättning för från oss - antal möjliga ersättningsdagar som återstår innan ett program börjar
- med vilket belopp du fått ersättning från oss när fattat retroaktivt beslut om sjukersättning, aktivitetsersättning eller arbetsskadeersättning
- om du fått din ersättning från oss minskad med tjänstepension
- om du uppfyller ett eller inte, och i så fall från och med vilket datum
Se 48 d § ALF och 24 § FALF.
När du får ersättning från oss skickar vi kontrolluppgift för ränteutgifter och arbetsgivardeklaration på individnivå till Skatteverket. Det innebär att vi redovisar utbetalningar och skatteavdrag månadsvis. Vi skickar även kontrolluppgift för betald till Skatteverket, om du inte aktivt valt att en sådan inte ska skickas till dem.
Se 18 kap 1 §, 22 kap 27 § och 26 kap skatteförfarandelag (2011:1244), SFL.
När du får ersättning från oss är vi skyldiga att skicka följande uppgifter till Pensionsmyndigheten:
- namn och person- eller samordningsnummer
- tidsperiod, antal dagar och med vilket belopp som du fått ersättning lämnats från oss
Se 48 d § ALF och 24 a § FALF.
När du får ersättning från oss är vi skyldiga att skicka följande uppgifter till CSN:
- namn och person- eller samordningsnummer
- beräknad ersättning per dag som du fått eller skulle ha fått
- din genomsnittliga arbetstid
- antal möjliga ersättningsdagar som återstår innan studietiden börjar
om du inte har rätt till ersättning från oss
Se 48 d § ALF, 25 § FALF
Om Skatteverket, Pensionsmyndigheten eller allmän förvaltningsdomstol begär det skickar vi uppgifter till dem när det rör ärenden om allmän ålderspension, särskilt pensionstillägg, efterlevandepension och efterlevandestöd.
Se 110 kap. 32 § Socialförsäkringsbalk (2010:110)
För att du ska kunna ta del av tilläggsförsäkringar och liknande skickar vi uppgifter om din till Trygghetsrådet, Omställningsfonden och Trygghetsstiftelsen. Det gör vi endast om du samtycker till att vi skickar sådana uppgifter.
Enligt Europaparlamentets och rådets förordning (EG) nr 987/2009 om tillämpning av förordning (EG) nr 883/2004 om samordning av de sociala trygghetssystemen är medlemsländer skyldiga att utbyta
informationen med varandra elektroniskt.
Om du har sökt ersättning vid arbetslöshet i ett annat medlemsland, skickar vi därför uppgifter om fullgjorda försäkrings- och arbetsperioder till det landet.
Vi kan skicka uppgifter om beslutade av ersättning från oss och begära avräkning för skulder mot ersättning som har betalats ut av annat EU- eller EES-land.
På begäran ska vi samarbeta med IMY och kan komma att behöva skicka personuppgifter till dem i samband med det.
Se artikel 31 och 33 Europaparlamentets och rådets förordning (EU) 2016/679 av den 27 april 2016 om skydd för fysiska personer med avseende på behandling av personuppgifter och om det fria flödet av sådana uppgifter och om upphävande av direktiv 95/46/EG (allmän dataskyddsförordning), dataskyddsförordningen.
Betalar vi ut ersättning till dig skickar vi ditt person- eller samordningsnummer samt utbetalningsbelopp till Swedbank. Ett avtal mellan Swedbank och samtliga a-kassor i Sverige innebär att all ersättning från a-kassan betalas ut via Swedbank.
Får du ersättning från oss och det finns ett utmätningsärende som gäller dig hos Kronofogdemyndigheten, är vi skyldiga att skicka följande uppgifter till dem:
- namn och person- eller samordningsnummer
- att vi har fått en ansökan om ersättning från dig
- hur mycket ersättning vi betalar ut till dig
- datum för utbetalning av ersättning
- din ersättning per dag och hur mycket vi drar på din ersättning
- antal ersättningsdagar som återstår av din
Se 4 kap 15 § utsökningsbalken (1981:774) och 25 b § FALF.
Om du har fått ersättning från oss som du inte har rätt till och du inte betalar tillbaka den till oss, kan vi vända oss till Kronofogdemyndigheten för indrivning. I vissa fall kan vi även vända oss till allmän domstol för att få en fordran fastställd där tingsrätten är första instans.
Får du ersättning från oss kan vi komma att skicka uppgifter till socialnämnden i kommunen där du är folkbokförd. Vi är skyldiga att skicka följande uppgifter till dem:
- namn och person- eller samordningsnummer
- beslut om rätt till ersättning från oss
- att vi fått din ansökan om ersättning från oss
- med vilket belopp vi har betalat eller ska betala ut ersättning till dig
- vilka kalenderveckor och antal dagar utbetalningen avser
- datum för utbetalning
- beslut om från rätt till ersättning och beslut om av rätt till ersättning
Se 11 kap 11 § socialtjänstlagen (2001:453) och 4 § förordning (2008:975) om uppgiftsskyldighet i vissa fall enligt socialtjänstlagen.
Har vi anledning att anta att du felaktigt fått beslut om eller utbetalning av en ekonomisk förmån genom någon av nedanstående organisationer, skickar vi uppgifter om det till dem.
- Migrationsverket
- Pensionsmyndigheten
- Skatteverket
- Kronofogdemyndigheten
- CSN
- Arbetsförmedlingen
Se lag (2008:206) om underrättelseskyldighet vid felaktiga utbetalningar från välfärdssystemen.
För att förebygga, förhindra, upptäcka eller utreda felaktiga utbetalningar från välfärdssystemen ska vi säkerställa att underlagen för de beslut som fattas är korrekta. Det gör vi genom att vid behov skicka uppgifter till följande organisationer:
- Arbetsförmedlingen
- Bolagsverket
- Centrala studiestödsnämnden
- Inspektionen för Vård och omsorg
- Kronofogdemyndigheten
- Migrationsverket
- Pensionsmyndigheten
- Skatteverket
- Kommuner
- Annan a-kassa
Se lag (2024:307) om uppgiftsskyldighet för att motverka felaktiga utbetalningar från välfärdssystemen samt fusk, regelöverträdelser och brottslighet i arbetslivet.
Enligt bidragsbrottslag (2007:612) är vi skyldiga att anmäla misstänkta bidragsbrott till Polismyndigheten. Utöver det anmäler vi brott enligt Brottsbalken.
Personuppgifter som kan komma i fråga är person- eller samordningsnummer, namn, adress samt uppgifter som behövs för att anmäla händelsen.
Vi skickar uppgifter om medlemskap och ersättning till SCB för att de ska kunna ta fram statistik. Vi skickar uppgifter om följande till dem:
- person- eller samordningsnummer
- tidpunkter för påbörjat och avslutat medlemskap
- perioder med utbetald ersättning från oss och med vilka belopp ersättning betalats ut under medlemstiden
- vilken a-kassa du tillhör eller har tillhört
Se 94 g § LAK och 7 a § förordning (1997:836) om arbetslöshetskassor, LAKFo.
För att utöva tillsyn och uppföljning kan IAF begära uppgifter om dig om du får eller har fått ersättning från oss. Vi skickar följande uppgifter till dem:
- person- eller samordningsnummer, kommun, län och a-kassans beteckning
- datum för den första och sista dagen av den beviljade ersättningsperioden
- uppgivna förvärvsinkomster och lönetyp
- beräknad genomsnittliga arbetstid och arbetsmöjligheten i timmar per vecka
- antalet dagar med ersättning och
- antalet återstående ersättningsdagar i ersättningsperioden efter utbetalningstillfället
- utbetalat bruttobelopp per vecka som utbetalningen avser
- datum för anmälan för rätt till ersättning från a-kassan
- datum för det senaste och tidigare påbörjade medlemskap i a-kassan
- datum för det senast avslutade medlemskapet i a-kassan och anledningen till varför medlemskapet avslutades
- land där personen söker arbete med rätt att behålla ersättning enligt artikel 64.1 c i Europaparlamentets och rådets förordning (EG) nr 883/2004 av den 29 april 2004 om samordning av de sociala trygghetssystemen
- försäkringsperiod som har legat till grund för en sammanläggning enligt förordning (EG) nr 883/2004 samt land som en period har fullgjorts i
om du utför eller fyller i deltidsarbete - om reglerna om företagares arbetslöshet tillämpas
- om ersättning per dag lämnas i form av grundbelopp eller inkomstrelaterad ersättning och uppgift om ersättningens storlek
- om du bedöms komma att uppfylla villkoren för en ny när mindre än 70 ersättningsdagar återstår av ersättningsperioden
- om du har beslut om , det antal timmar per vecka som bisysslan omfattar och inkomsten per vecka av bisysslan
- uppgift om studier som du bedriver under en
- antalet dagar med som har jämställts med ersättningsdagar
övriga beslut och omständigheter av betydelse för din rätt till ersättning från a-kassan - beslut om
- andra fall där rätten till ersättning har ifrågasatts och därför prövats särskilt
- i övriga fall då utbetalad ersättning återbetalats eller ska återbetalas till a-kassan
Vi kan även lämna ut uppgifter om dig om du har ett pågående skadeståndsärende hos IAF.
Se 90 § LAK, 5 och 7 §§ LAKFo samt Justitiekanslerns beslut med diarienummer:
3714-04-40.
Överklagar du ett ärende som vi har fattat beslut i, lämnar vi uppgifterna vidare till förvaltningsrätten, kammarrätten eller Högsta förvaltningsdomstolen.
Gör du en JO-anmälan för att du anser att du har blivit felaktigt behandlad av oss, skickar vi dina uppgifter dit.
Vi skickar de upplysningar och yttranden som justitieombudsmannen begär.
Se 13 kap. 6 § Regeringsformen (1974:152), RF.
Gör du en anmälan till JK för att du har ett skadeståndsanspråk eller om du lämnar in ett klagomål till dem på vår handläggning, skickar vi de uppgifter om dig som justitiekanslern begär av oss.
Se 3 och 10 §§ lag (1975:1339) om Justitiekanslerns tillsyn och 3 § förordning (1975:1345) med instruktion för Justitiekanslern.
Vi skickar uppgifter till Riksrevisionen när de genomför granskningar.
Se 2 § lag (2002:1022) om revision av statlig verksamhet med mera.
För att kvalitetssäkra och utveckla vår verksamhete skickar vi uppgifter till företag som genomför medlemsundersökningar. Dte gör vi med stöd av att vårt uppdrag är av allmänt intresse och att det därför är av vikt att vi vet att vi utför uppdraget korrekt. Vi skickar följande uppgifter:
- Namn
- Kön
- Ålder
- Telefonnummer
- E-postadress
- Medlemstid
- Senaste utbetalning
Bedömer vi att det finns behov för det lämnar vi ut uppgifter till tolk eller översättare för att få hjälp med översättning i ett enskilt ärende.
En översättare får del av de personuppgifter som framgår av dokumentet som ska översättas. En tolk tar del av de personuppgifter som framkommer vid tolkningstillfället.
Se 13 § förvaltningslagen (2017:900).
Vi delar även dina personuppgifter med de leverantörer och samarbetspartners som vi samarbetar med och som utför tjänster för vår räkning. Dessa företag är så kallade personuppgiftsbiträden för oss. Ett personuppgiftsbiträde är ett företag som behandlar informationen för vår räkning och enligt våra instruktioner.
Dina personuppgifter delas främst med:
- Företag som hjälper oss med vår betalningshantering, till exempel banker
- Utskick av information och betalningsavier (exempelvis via sms, elektroniska tjänster eller genom tryck och fysisk distribution)
- Företag som hjälper oss med arkivering
- IT-tjänster (nödvändig drift, teknisk support och underhåll av våra IT-lösningar)
När dina personuppgifter delas med personuppgiftsbiträden sker det endast för ändamål som är förenliga med de syften för vilka vi har samlat in informationen. Vi har skriftliga avtal med alla personuppgiftsbiträden där de garanterar säkerheten för de personuppgifter som behandlas och åtar sig att följa våra säkerhetskrav.
Den rättsliga grunden för denna behandling är att utföra en uppgift av allmänt intresse. I vissa fall behandlas uppgifterna som ett led i vår myndighetsutövning.
Senast uppdaterat: 18 mars 2025